Memorial Day Weekend: Madison WI
Brat Fest Music Lineup
Print Friendly

Full 4-Day Lineup

Time FRIDAY SATURDAY SUNDAY MONDAY
8:30am  
Community-Wide Worship Service
 
 
11:00am
The Hook Up
Eugene Gruber
4th Point
 
Ballet Folklorico de Maria Diaz
Untamed
Beacon Light
 
Grooving Needles
Ryan Corn
 
Waunakee Midwest Performing Arts
The MadCity Radiators
6’10
 
11:40am   
The Cartoons
 
12:00pm
Atlantic Panic – Battle of the Bands – Winner
Shinebright
 
20 Reasons Taken
Supreme Rhythm Dance Crew
AJ the Animated Illusionist
 
Devin and the Dead Frets
The Gray Havens
 
David George & A Crooked Mile
We Are Leo
 
12:05pm
Josh Becker
 
   
12:15pm  
South End Blues Band
 
Trinity Dancers
 
12:20pm   
Funky Chunky
 
1:00pm
Get Bent
The Harley Rev Band
Autumn Grey
 
Ballet Folklorico de Carlos y Sonia Avila
Thirsty Jones
Young Noah
Reloaded
 
Emperors and Elephants
Killer Cars
The Illusionist Tom Coverly
 
Kehl School of Dance
Merritt Mapp
Last Crack
Citizen Way
 
1:10pm
Emerald Grove
 
   
1:30pm  
Ladies Must Swing
 
 
1:35pm   
HI-FI
 
2:00pm
Black Water Gin
Fall II Rise
4th Point
 
5th Gear
Divyded
Rock Impacto
Cloverton
 
Sunspot
Katie Scullin
Abandon
 
Lewis Brice
The Illusionist Tom Coverly
 
2:15pm
The Begowatts
 
  
Speedtrap
Soggy Prairie Boys
 
2:45pm  
Johnny Likes Noize
 
Presentation of Colors & National Anthem
 
2:50pm   
Easy Action
 
3:00pm
AJ the Animated Illusionist
7 Seasons Deep
 
Good Morning V
Suspiro de Tierra Caliente
AJ the Animated Illusionist
 
John Masino Band
Gwen Sebastian
Ryan Corn
 
Blanca
 
3:15pm
Kentucky Headhunters
 
Maggie Rose
 
 
Wayland
Northern Comfort
 
3:20pm
Go Play God
 
   
3:30pm   
The BlueZone Band
 
4:00pm
Shinebright
Twang Dragons
 
Ryan Stevenson
Charm School Rejects
 
Gabe Burdulis Trio
The Gray Havens
Kip Winger
 
6’10
 
4:10pm   
London Fog
 
4:15pm 
Enamorados de la Cumbia
 
Kaleido
 
Bluegrass TeA & Company
 
4:25pm
Jack and the Coax
 
   
4:30pm
Romantic Rebel
 
WheelHouse
 
 
Aaron Lewis
 
4:50pm  
Clyde Stubblefield All Stars
 
Falcon
 
5:00pm
Angels & Outlaws
Beacon Light
 
Cloverton
Devil to Drag
 
Kings of Radio
Abandon
 
Citizen Way
 
5:15pm  
Tantric
 
Genesee Ridge Bluegrass Band
 
5:30pm
Michael Alexander & Big Whiskey
Madison Malone
 
Royal Bliss
Arely Gonzalez
 
  
5:50pm  
The Big Payback
 
 
6:00pm
Veridia
 
Rapture Ruckus
 
I Am They
 
 
6:15pm 
Guerreros del Amor
 
Jessi Lynn
 
 
6:30pm
Lube
Bucky Covington
 
Rick Monroe
Bobaflex
 
Cherry Pie
 
 
6:45pm
Beth Kille
 
   
6:50pm  
STEEZ
 
 
7:00pm
The Red Jumpsuit Apparatus
 
Audio Adrenaline
 
Plumb
 
 
7:30pm 
Carpacho Super Combo
 
Madison County
 
 
8:00pm
Lita Ford
 
Travis Tritt
 
  
9:05pm  
Brat Fest Fireworks